2013. augusztus hónap bejegyzései

Az orszag egyik legveszelyesebb reptere

Sikerult a mostani alkalommal is egy kis muszaki hibat osszeszedni. Mar telefonon hivott az oktato, hogy kesni fognak 80 percet, mert elromlott a radio es nem tudtak megcsinalni. Igy radio nelkul kellett visszajonnijuk Godolore. Mivel a radio nem kotelezo tartozek, ez nem gond. Viszont ha utvonalat repulsz es leadott reulesi terved van akkor kell hozza a radio, raadasul bizonyos magassag fole csak akkor repulhetsz ha van radiokapcsolatod.

Radiozasi gyakorlat
Amikor kiertem, mar kint volt a szerelo, de nem tudta hirtelen megjavitai, illetve kiszerelni sem a radiot. Viszont tudott adni egy kezi keszuleket, amire ra lehetett csatolni a fejhallgatot. Igy viszont csak egy valaki tud csak radiozni, illetve egymast sem halljuk radion keresztul. Na de amig tokolodtek a radioval, addig az oktatoval atneztuk a dolgokat, megbeszeltuk mikor mit kell mondani a radioba, gyakoroltuk is egy kicsit, illetve leadtuk a repulesi tervet. A repulesi tervet be is diktaltam az indulast 17.45 kertem, de mivel 30 perc all a rendelkezesre a megkezdesehez nem nagyon kell sietni a pontos indulassal. Atbeszeltuk az utvonalat, meg egy ket dolgot, de a szerelo meg mindig kuzdott az elemekkel. 18.00 korul szoltam, hogy indulni kellene, de meg meg kellett tankolni a gepet is. Majd irany a felszallo palya, ahol eppen voltak elottunk, majd meg egy leszallo gepet is meg kellett varni. Na mindegy, szerintem boven kicsusztunk a 30 percbol, de nem kotozkodott a legiiranyitas – rendesek voltak. Nekem persze ez volt az elso alkallom hogy legiiranyitassal is kommunikalok, illetve hogy magasabban repulok es frekvenciakat kell valatni egy olyan keszuleken ami nem igazan ergonomikus.

Ideiglenes rádió megoldás egy fő részére

Ideiglenes rádió megoldás egy fő részére

Mert ugyebar itt most nem a kormanyszarvon levo gombot kellett nyomni, hanem az adovevo gombjat. A vetel sem volt tokeletes, mindig fel kellett emelnem, mert kulonben nem hallotak amit mondok. Persze amikor nem hasznaltam az olembe volt, mint ahogy a terkep es az utvonal terv is. Persze az oktato nem is hallotta mit mond a torony, hiszen csak en hallottam, igy mindent nekem kellett lebeszelnem meg megertenem. Nem mondom hogy siman ment, de azert megbirkoztam vele. Szerintem vegul igy sokkal hasznosabb volt, mert igy nem volt ott a segitseg, jobban kellett figyelnem es talan igy jobban meg is maradt a dolgok mikentje. Szoval miutan felszaltunk Godollorol atjelentkeztem az iranyito korzetbe. Majd problatam megfejteni, hogy hol is vagyok, hiszen a frekvencia valtas a kommunikaci az egyeb tehendo mellett a navigacio egy kicsit hatterbe szorult. Majd amikor minden helyre allt akkor mar csak az iranyt kellett tartani Maklarig. Persze jo hogy atneztuk a tervet amit keszitettem, mert a frekvenciak tobbsege az rossz volt (valoszínuleg regi honlapot talatam), illetve az iskolakorokel sem voltam tisztaba, azzal plane nem, hogy hol vannak a szelzsakok a repuloteren. Na mindegy ezek egyekbent valahogy mindig megoldodnak, legrosszabb esetben megkerdezem az info szolgalatot hogy mi a repter frekvenciaja. Maklar elott az info frekvenciaraol attertunk a repuloterire (nem volt ott senki), majd kozvetlenul az egri repternek a frekvenciajara, es csak ezutan vissza az info frekvenciara, mert Maklar es Eger nagyon kozel van.

Nem minden repter egyforma
Az egri repter nem tipukus, egy domboldalban van, es a palya mindket iranyba lejt (vagy emelkedik nezopont kerdese). Az oktato mondta is hogy ezt ovatosabban kell csinalni, es az elejere helyeszkedni, mert csak akkor van eleg palya, hogy leszallas utan sebesseget gyujtve a kifutopalya eleg hosszu maradjon. Egy kis oldalszel is volt ami nem konnyitette meg a dolgokat, de vegulis sikerult. Itt jegyezem meg hogy fuves es fuves palya kozott is van kulonbseg, itt Egerben volt egy ket melyebb godor amire igazan nem szamitottam es eleg fura volt atgurulni rajta. Aki mostanaba jott felenk tudja mennyi katyu van az utcankban, na azert nem ennyire durva, de 40 csomoval mar a kisebb godor is eleg kemenyet ut, foleg, hogy nincsen lengescsillapito, legalabbis olyan mint az auton.

Amikor mar az oktato is ordit
Na ez ugy tortent, hogy nyilvan az okato azert instrual, ha nincsen radio akkor is. Viszont en meg eddig csak fejhalgatot hasznaltam, es nem vettem eszre, hogy milyen hangos egy ilyen repulogep. Na ha nincsen fejhalgato akkor marad az orditas, illetve hogy nem beszelunk. Azert mivel kikepzes volt, az okato neha azert mondott par dolgot, na nem uvoltott, de azert hangosan kellett mondania, hogy megertsem.

A legveszelyesebb repuloter

Gyöngyös  - Pilishegy repülőtér

Gyöngyös – Pilishegy repülőtér

legalabbis az okato szerint. De lehet benne valami, mert nem a megszokott leszallasi manovereket kell vegrehajtani. De eloszor egy kicsit magarol  a repterrol mielott belemennek a reszletekbe. A repuloter Matrafured mellett van a hegyen (a jobb oldali kepet a Google-rol szereztem valamennyire latszanak a domborzati viszonyok). Ez meg onmagaban nem lenne problema, de a hegyen azon belul a gerinc sem sik. Ez azert problemas – mint ahogy az egri repuloternel is irtam – mert a felszallasi vagy eppen a leszallasi ut sokkal hosszabb mint egy viszonylag sik repuloteren.

Gyöngyös  - Pilishegy repülőtér - domborzat jellegrajz

Gyöngyös – Pilishegy repülőtér – domborzat jellegrajz

Itt a problemat sulyosbitja, hogy a gerinc nem gerinc hanem inkabb egy nyereg. A nyereg meg azert problemas mert barmelyik iránybol jossz  mindig van lejto es emelkedo. Gondolnank, hogy ez nem szamit, mert atlagban kiegyenliti egymast. Na ezzel a nagyolassal lehet elni az autonal, de nem egy repulonel. Foleg ha a lejto eleg meredek (jelen esetunkben epp ez a helyzet), ugyanis ekkor probalnal leszallni, de mivel a domborzat is csokken, ezert hiaba mesz egyre lassabban es sulyed a gep a domborzat is sulyed igy, nem ersz foldet egeszen a nyereg aljaba, ahol viszon belefurodsz a talajba hiszen mar semmi sebesseged nincsen es a repter szint is el kezd emelkedni. Feltehetitek a kerdes, hogyha ez ennyire nem alkalmas repuloternek akkor miert van ott repuloter. Hat nem tudom, de van es ennek orul az ember 🙂 . Johet az ottlet, hogy szalljunk le a masik iranybol, de azzal az a baj, hogy akkor meg hatszelunk van, ami mar a godolloi viszonlag hosszu repuloteren sem volt annyira jo, hiszen sokkal hosszabb a kilebegtetesi szakas, raadasul a masik iranybol is van lejtese (ha meg kisebb is ) a leszallo palyanak. Na de akkor hogyan kell leszallni? Ime:

Gyöngyös  - Pilishegy repülőtér - Megközelítés és leszállás

Gyöngyös – Pilishegy repülőtér – Megközelítés és leszállás

A fekete vonal a repulogep utvonala. Tehat Eger felol jovet berepulunk a repuloter fele es megnezzuk merrol fuj a szel a szelzsak segitsevel. Ezutan szepen a hegy ala (!!!) sulyedunk. Ilyenkor tehat a repuloter a felyed folott van. Szepen megkerulod a hegyet. Es oldalrol berepulsz a nyeregbe gyorsan leszallsz es megallsz. Itt nem opcio az fold erintes es az atstartolas. Na ez egyszeruen hangzik. De azert hozza tartozik, hogy a nyereg magassagaban repulsz 30 fokos fekszarnnyal, es lenyegeben sulyedes nelkul szallsz le. Ahhoz viszont, hogy a 30 fokos fekszarny mellett tartsad a magassagot (hiszen itt nem kell sulyedni, mert a repter tuloldalan mar lesulyedtel a megfelelo magassagra) teljes gazon van a repulo. A sebesseged meg sem kozeliti az idealis 70 csomot. De meg a 60 sem, mintha 45 korul lett volna, de megmondom az oszintet, nem foglalkoztam annyit a sebesseggel, mert lenyegebe a bokrok felett kell beevickelni a repterre es azzal foglalkozol hogy a kisebb bokorcsoport folott probaljal bejutni. Az utolso bokor utan, lenyegeben azonnal foldetersz (amit leveszed a gazt) es kivetelesen fekezessel megallitod a repulogepet meg az erdo elott. Na lehet, hogy erre a manoverre nem jottem volna ra elsore egyedul. Ezutan megfordultunk, felgurultunk a repter elejere (hiszen a nyeregbol indulva nem tudnank elegendo lenduletet gyujteni a felszallashoz, foleg nem hatszelben). Itt megfekezzuk a gepet, es raadjuk a teljes gazt ugy, hogy a gep nem mozdul meg (ellentetben a sima repulotereken ahol semmilyen feket nem hasznalunk), ha rendesen felporgott a motor, akkor elengedjuk a feket, es probaljuk elerni a sebesseget amitol elszivodik a gep a talajtol, majd osszegyujteni a 65 csomos sebesseget, es meg a hegy elott kifordulni oldalra. Hat kb. ennyi. Ha valakinek van helyismerete azt kell mondjam nem lehetettlen a feladat, de azert szerintem par gepet mar jol osszetorhettek ezen a repuloteren.

Irany haza, de gyorsan
Persze Eger utan visszalatunk a tajekoztato frekvenciajara, ahol mondtak is a Gyongyosi frekvenciat, mert megvaltozott. Igy arra allitottam az adot amikor leszalltunk, meg fel, de annyira nem radioztunk, foleg hogy senki nem volt a kornyeken (az elso radio forgalmazasra nem jott valasz). Igy amikor tuleltuk a repteret vissza altunk az infora. En szoltam az oktatonak, hogy talan Bercel-t hadjuk ki, mert nem fogunk sotetedes elott visszaerni. Igy tajekoztato szolgalatnak jeleztem, hogy elterunk az utvonal tervtol es godollo fele vettem az iranyt. Igy a nap vegere, lenyegeben a repulesi tervem csak egy mero firka lett. Tobb okbol is, az egyik hogy az egyik szoget elneztem es amikor masoltam 155 lett a 255-bol. Nyilvan a helyszinen ez rogton kijott, mert azert az ember erzi, hogy nem arrafele kellene menne :-). A repter jobb es bal iskolakoreire sem leltem ra az Internetet, es neha rosszul tippeltem. A frekvenciakat amiket talaltam elavultuk (8 evesek min.) voltak. Az utolso fordulot meg ki is hagytuk. De legalabb volt mihez viszonyitani, illetve lehet a dolgokbol tanulni. Godollot egyebkent eppen, hogy  naplemente elott ertuk el igy is es nem biztos, hogy az eszakai repulesi gyakorlatnak elfogadnak a repulest anelkul hogy az alap vizsga meglenne 🙂 🙂
Sajnos egyre korabban sotetedik, igy nem tudom, hogy a maradek 30 orat mikor es, hogyan fogom lerepulni. Talan hetvegenkent, de az azert mar a csaladi elet rovasara menne jelentosebben, ugyhogy egyenlore meg nem tudom a tutit. De ugyis majd megirom, ha megvan a megoldas.

Útvonal tervezés

A mostani alkalommal kb 1,5 óras utvonalat repultunk. Ehhez jot meg az utvonal tervezes elotte. Szerintem kb 2 – 2,5 ora lehetett osszesen. Irok egy kicsit az utvonal tervezesrol, mar csak azert is mert sikerult kepeket csinalom igy lehet hogy mas is megerti a dolgokat kit erdekel.

Felszereles

  • A legfontosabb a navigacios terkep (sajnos en meg nem kaptam meg az enyemet, ezert az okatejét hasznalom jelenleg). Erdemes laminaltatni, mert ossze kell vonalazni
  • Alkoholos filc – csak azert hogy le lehessen mosni a laminalt terkeprol (Timitol kaptam)
  • szogmero (elvileg 360 fokos a jo, de en csak a Timitol valami gyerek szogmerot kaptam)
  • Vonalzo – ezt nem talatam, de szerencsere volt a repulogepben
  • papir
  • internet, vagy barmi amirol megtudod a frekvenciakat meg a palyairanyokat

Nem is kell sok minden. Egyebkent valahogy a tervezes igy nez ki a tervezes utan a terkep (a korabbi utvonalaim is lathatoak feketevel):

Útvonal tervezése

Útvonal tervezése

Utvonal tervezes
Ha megvan az utvonal (Godollo, Tapiosag, Dunaujvaros, Kiskunlachaza, Janoshegy, Dunakeszi, Godollo) akkor:

  1. A terkepen megkeresed a megfelelo pontokat es szepen sorrendben osszoketod oket a vonalzoval.
  2. Szögmérés - Milyen irányban halad majd a repülő

    Szögmérés – Milyen irányban halad majd a repülő

    A terkepen keresel egy eszak – deli segedvonalat (narancssárga ezen a terkepen) es a szogmerot kozepet oda rakod ahol a fekete vonal metszi es a sakalrol leolvasod hogy eszakhoz kepest milyen szogben kell repulni. Például Dunaujvaros 225 fokra van Tapiosagtol. A szogmero ugyan 45 fokot mutat, de csak azert mert nem 360 fokos, eszaktol ehhez meg hozza kell adni 180 fokot. Igy jon ki a 225 fok.

  3. A vonalzoval lemered a tavolsagot ket pont kozott. Az elozo szakaszon ez 15,4 cm.
  4. Megszorzod a meretarannyal (alltalaban 1:500 000 terkep hasznalatos), illetve atvaltod tengeri merfoldre. Esetunkbe 15,4*5=77,0 km. 77/1,852=41,57 NM (tengeri merfold).
  5. Kb 80 csomos tazo sebesseggel szoktunk szamolni. Ez kb azt jelenti hogyha a tengeri merfoldet elosztod 1,33-al akkor kijon, hogy hany percig fog tartani az adott szakas lerepulese. 41,57/1,33=31,26 perc.
  6. Ezt minden szakaszra elvegzed.
  7. Osszegzed az idot. Nalun ez 80 percre jott ki. A gep 1 ora alatt 6 gallon uzemanyagot fogyaszt. igy konnyen kiszamolhato hogy 8 gallon uzemanyag kell az utvonal repuleshez.
  8. Ehhez jon meg hozza a navigacios tartalek ami 30 perc. Igy 11 gallon uzemanyaggal kell felszallni.
  9. A repulogep tankjaban levő uzemanyag ellenorzese, ha szukseges potlasa.

Igy az utvonalat mar le tudjuk repulni, de ha le is akarunk szallni akkor erdemes vazlatot csinalni a repterhez. Ez egy kicsit trukkos de nem egy atomfizika.

  1. Repülési irányból nézve hogyan terül el a repülőtér

    Repülési irányból nézve hogyan terül el a repülőtér

    Repuloter palyajanak felrajzolasa a mi szemszogunkbol. Ez azt jelenti, hogy Dunaujvaros 140 illetve 320 fokban van a repuloter eszakhoz mérve (nyilvan azert van ketto mert nem mind a ket iranybol le lehet szallni elvileg). Tudjuk hogy milyen iranybol jovunk (225 fok), igy kiszamolhato hogy hogy a 320 fok fele mutato palya a 225 fokhoz kepest 95 fokkal van elfordulva. Ha ez felrajzoljuk, akkor tudni fogjuk, hogy milyen iranybol szamithatunk a repuloterre, igy konnyebben meg lehet talalni.

  2. Az iskolakort ir erdemes felrajzolni, illetve annak a magassagat is. Jelen esetben bal koros es 1400′.
  3. Repuloter frekvenciaja illetve ha van informacios szolgalat amit erintettunk annak is felirjuk a frekvenciajat (Dunaujvaros: 130,80, Keleti tajkoztato 133,00, illetve északi tajekoztato 119,35). Nyilvan mivel Dunaujvaroshoz erkezunk ezert eloszor a 119,35-ot majd atterunk a 133,0 es a repter kozeleben a 130,80-as frekvenyiara tekerunk at.
  4. Repülőtér jellegrajz - hangárokkal, szélzsákkal es az iskolakörrel

    Repülőtér jellegrajz – hangárokkal, szélzsákkal es az iskolakörrel

    A repuloter jellegrajzat, illetve a szelzsak helyet. Ez azert fontos, mert tudni kell merrol fuj a szel, hogy szellel szemben tudjal leszallni. Elofordulhat hogy senki nincsen a repteren es akkor berepulsz a szelzsak fole es megnezed hogy melyik iranybol szalsz majd le. Ezt nekem is meg kellett tennem Kiskunlachazan, mert csak en hasznaltam a repuloteret.

  5. Ezt az osszes repterre felrajzolod ahol erinteni akarod a repteret.

Eletem elso ilyen terve igy nez ki (hat nem gyonyoru 🙂 ):

Első útvonal tervezesem

Első útvonal tervezesem

Utvonal repules
Ha minden keszen van akkor lehet is indulni, szokasos ellentorzesek, es mivel minden jo volt indulas. Az utvonal soran par erdekes dolog tortent.
Pl.: Lattunk termiket es annak a kialakulasat. Elsore nem esik le? A termik a meleg felszallo legaramlas. Szine? Nincsen. Az okatot meg is jegyezte, hogy le kellett volna videozni, mert nagyon ritkan lehet latni. Esetunkben az tortent, hogy firssen volt szantva a terulet, ezert az apro felemelkedo por nagyon jol lathatoan megjelenitette a termikeket. Elejen meg sok apro fel tarto legaramlat volt, ami egyre kozelebb kerult egymashoz mig vegul osszealt egy nagy termikke. Jol nezet ki.

A harmadik utvonal repülésem

A harmadik utvonal repülésem

A masik volt a Kiskunlaházai repuloter, egyreszt mert be kellett repulni a szelzsak fole, masresz az elso olyan repuloter ami betonpalyas volt. Igy keskenyebb is volt, illetve sokkal korabban el tudtunk emelkedni, mint ahogy azt a tobbi fuves repteren megszoktuk. Persze errol tanultunk, de az csak szavak, hogy kissebb a surlodas meg blablabla. Ami fura volt, hogy kozepre kellene leszallni, de te bal oldalt ulsz a gepben, igy nem esik egybe a kozepvonal es a gep kozepvonala. Illetve az is fura hogy keskenyebb a palya hiszen a betonrol nem megyunk le a fure.
Masreszrol az okato megjegyezte, hogy nem erti, hogyha a szelzsakot kell nezni akkor minden tanulo elkezd sulyedni a geppel. Na en megmondom hogy ez azert ven mert ha kicsit elore dontod a gepet akkor jobban latsz, tehat osztonosen szerintem egy kicsit mindenki bedonti.
A navigacio meg minidig nem tokeletes, neha ossze lehet teveszteni a hazcsoportokat foleg ha nagyon kicsi a telepules es surun vannak egymas mellett. Persze ez aprobb elteres, de azert jo lenne az egyenes vonalon tartani a gepet. Egyebkent nagyon szeles es termikes volt az ido, folyamatosan emelkedtunk vagy sulyedtunk. Amig ezeknek a korrekciojat vegeztem addig pedig nem tajekozodtam, foleg emelekedes soran akkor meg nem latok semmit elore 🙂

Koroztunk meg egy ket helyen, ahol valakinek a haza vagy valami erdekes dolog van. Ilyenkor alacsonyabbra megyunk es jol megnezzuk hogy otthon vannak e. A masik vicces dolog amikor az oktato megtamadta a Janoshegyi kilatot. Na nem mindha en nem tudtam volna, de azert az okato plusz manovereit en nem csinaltam volna meg (az okatotom rengeteget repult, vontattot vitorlazo gepeket, illetve nagyonsokat repult alacsonyan). Na a lenyeg hogy kozel mentunk a toronyhoz a bameszkodok legnagyobb oromere, akik lathatoan elveztek, hogy valami dinamukusat is lathatnak a kilatobol nem csak a tajat. Es nyilvan erre az esely kb nulla, hiszen nem sokszor repul erre kis gep, plane akkor amikor emberek vannak a toronyba. Ezutan meg belehalgattunk a Ferihegyi forgalomba egy kicsit (angol kommunikacio). Majd szepen visszamentunk Godollore.

Ma hazifeladatot is kaptam: Maklár, Eger, Gyongyos, Bercel, Godolo utvonalanak a megtervezeset. Igy az oktato terkepet is elhoztam, ezert tudtam kepeket kesziteni.

Este meg is csinaltam a repulesi tervet:

Ha valakit erdekelne az ures sablon (en is kinyomtattam parat, hogyha a repteren vagyok es ott kell tervezni akkor is legyen):

Hat megis van érteme a dolgoknak

Egy ujabb repulesen vagyunk tul, de nem a megszokott modon. Mai alkalomra is egy utvanal repules volt betervezve. Mostmar reszletekre is figyeltunk, ki kellett merni a szogeket, fel kellett rajzolni a repuletereket amiket erintunk, az ottani iskolakort, frekvenciat, palya iranyokat. Terkepen berajzoltuk az utvonalat es mar indultunk is. Egeszen a felszallas elotti ellenorzesig jutottunk, ahol hiaba egettuk le a gyertyakat, az egyik gyutjokor csak nem akart mukodni rendesen.

Repulogep szereles

Gyertya csere

Gyertya csere

A 4 hengerbol az egyik nem kapott gyujtast. Igy nem volt mit tenni, irany vissza a hangarokhoz es ertesiteni a szerelot, hogy gond van. Na ezert van ertelme a check listanak. Nem kell gondolkodni csak csinalni, ha valami nem jo akkor meg nem szabad felszallni. Egyebkent mivel dupla koros nem nagyon lett volna problema, de azert jobb a biztonsag. A muszaki problema miatt szepen osszejott egy 2-3 oras csuszas a napirendbe, en is csak 14.30 utan tudtam felszallni, pedig 12.00-ra mentem. Igy legalabb elmentunk az okatoval es egy masik sraccal ebedelni. En meg fagyit is ettem a godolloi vasutallomasnal.

Cessna motor

Cessna motor

Miutan visszaertunk a repterre a szerelo meg kuzdott a szerkezettel. Vegul 6 gyertyat kellett cserelni, amire teljesen helyreallt a gep lelki bekeje. sikerult egy videot csinalom az egyenletlen jarasu motorrol (ekkor csak az egyik gyujtokor volt bekapcsolva – ha masik is be lett volna, akkor egyenletesen jart volna a motor). Igazabol nem ahallatszik ki annyira az egyenletlen jaras, de legalabb a sarokban latszik majd a szemeteskuka, ami azert biztosan noveli az erteket ennek a videonak. Egyebkent ha a motort nezitek, akkor latjatok hogy fel-le mozog / ugral. Ez pont akkor tortenik amikor a henger nem kap gyujtast ezert rangat. Eleg pixeles a video, igy erosen kell nezni :-).  Szoval ilyen hangja van egy egyenletlen jarasu, eppen egy gyujtokort hasznalo cessna 152-nek:

Utvonalrepules
Godollo, Esztergom, Kecsked, Farkashegy, Dunakeszi, Godollo kor.

Útvonal repülés Gödöllő - Esztergom - Kecskéd - Farkashegy - Dunakeszi - Gödöllő

Útvonal repülés Gödöllő – Esztergom – Kecskéd – Farkashegy – Dunakeszi – Gödöllő

Annyi valtozas volt, hogy mostmar a tobbi repteren le is szalltunk (kiveve Dunakeszi ahol meg mindig hatosagi zarlat van – es ugye emiatt repulunk Godollorol). Ja es nyilvan ezert bonyolultabb a szereles is, hiszen a hangar a felszereles, az uzemanyag es az alkatresz mind mind Dunakeszin van. Na de vissza a repuleshez, viszonylag gond nelkul zajlottak a dolgok, persze voltak hibak de pont ezert gyakorolunk. Fura volt mas repteren is leszallni, de leginkabb a Farkashelyi repuloter vicces, mert a hegy miatt egy kicsit mashogy van kialakitva az iskolakor. A radiozas meg nem annyira megy, foleg, hogy honnan merre es mit fogok csinalni. Nem mindha bonyolult lenne de azt sem tudom hogy eppen en hol vagyok, plane nem tudom megmondani, honnan jottem. Az egyik repteren egyebkent volt masik gep is, de olyan nehez ezeket a gepeket eszrevenni messzirol, hogy csak ugy guvad a szemunk, hogy megtalaljuk miutan elmondta a poziciojat. Szerintem ha nem mondja meg hol van, soha nem vettuk volna eszre messzirol, csak ha mar kozelebb erunk vagy mellette vagyunk :-). A tajekozodast meg szokni kell, pl hogy nem mindig lehet latni a vasuti palyat, illetve hogy az autopalya vonala sem annyira feltuno a magasbol. A mellekutak pedig felejtosek ha nincsen mellettuk fasor. Persze gondolom egy jo terkep, meg egy kis gyakorlas majd segit ezen. Osszesegeben jol eltelt az ido. Budapesten meg megneztuk az oktato hazat, meg a harmashatarhegyi repulteren egy sarkany vontatast (mi tettunk az vontato felett egy kort, de lehet hogy nem kellett volna, mert a sarkanyt is felhuztak 2000 labra, igy gyorsan tovabb altunk mielott osszeakadnank).
Godollore erkezes utan gyors valtas, mivel 2 oras keses miatt az amugy is osszetorlodott dolgok meg inkabb osszetorlodtak. Nem tudom, hogy mindenki repult-e a vegen, de biztos nem 6 kor fejeztek be a dolgokat.

 

Mi merre van?

Repult orak szama: kb. 8,5. Mi kovetkezik ebbol? Semmi. Mi kovetkezik ebbol nalam? Nyilvan az hogy mar agyongyakoroltuk magunkat ideje utvonalat repulni. Hat igy foglalhatnam ossze az eddig dolgokat roviden:-) De ismertek, hogy nem teszek ilyet.

Az okatoval atvettuk a legtobb dolgot, de sajnos nem talalt egy masik okatato aki megnezne hogyan repulok. Az okato szerint mar menne az egyedul repules (hat ja, mert mar barmikor le tudok szallni), es ilyenkor kell egy fuggetlen pilota akivel elmegyek egy kort repulni. Ha o is ugy latja akkor lehet kezdeni az egyedul repulest, ami azt jelenti hogy az oktato a foldon marad 🙂 Mivel nem volt ilyenre lehetoseg, nem volt mas hatra mint elmenni es lerepulni egy utvonalat. Mondjuk nem voltam annyira felkeszulve erre, meg az elso alkalom utan – amikor lenyegeben utoljara voltam kint a legterben – csak arra emlekeztem, hogy semennyire nem volt idom nezelodni. Igy egy kicsit aggodtam, hogyan fogok odatalalni ahova kell.

Gödöllő – Jászberény – Alsótold – Gödöllő
Az okatot huzott 3 egyenes vonalat a laminalt terkepen. Es elmondta, egyesevel, hogy melyik falut melyik iranybol fogjuk erinteni (jobbrol, balrol, kozepen), hol vannak meg jellgezetes pontok (pl antenna csoport), illetve atbeszeltuk a domborzatot. Kepzeljetek el, a repulesnel tenyleg toronyirant repulunk.

Útvonal repülés Gödöllő - Jászberány - Alsótold - Gödöllő

Útvonal repülés Gödöllő – Jászberány – Alsótold – Gödöllő

Az egyenes vonalon ahogy a terkepen be van rajzolva. Nincsen kacskaringozas, meg egyeb dolog szepen mesz egyenesen 2000′-on. Nem is nehez, marmint egy csomo idod van beszelgettunk is kozben, mert most hogy tudod hogyan kell vezetni a gepet, nem is kell annyira oszpontositani. A tajat kell nezni meg a terkepet. Na persze a terkepet nem lehet sokaig nezni, mert lehet hogy eppen egy kicsit sulyedsz, emelkedsz vagy eppen fordulsz (egyik kez a terkepen a masik a kormanyon siman lehet hogy egy kicsit elkezd fordulni a gep). Az ut egyebkent nagyon jol nezett ki, ugykepzeljetek el, mintha a felszallas 60 masodperce utan nem emelkedne tovabb a gep, hanem minden jol latsz meg de mar kezd kicsit terepaszal jellege lenni. Nyilvan a beszelgetes mellett azert meg elmondta a hasznos tanacsokat, fogasokat illetve egyeb praktikakat. De tenyleg nem ordongosseg. A 105-os vonalan bonyolultabb vegigmenni Budapesten. Egyeduli benezesem az volt hogy a 2 fordulo elott az egyik falut egy masiknak neztem ami valojaban a domb mogott volt, de mivel a ket falu eleg kozel volt egymashoz azert igy ez nem volt problema. A 3. szakasz mar nehezebb volt, mert felerosodott az oldalszel, illetve az utvonalat nem metszette telepules olyan surun, igy egyeb tajekozodasi pontokat kellett keresni. A godolloi repteret konnyu kiszurni, mert egy domb van mogotte illetve azon pedig egy autopalya meg fel. Utana besoroltunk az iskolakorre majd leszaltunk. Az utvonal kb. 60 perc volt. Kenyelmesen, lenyegeben kulonosebb kellemetleneseg nelkul teljesitheto. Igazabol errol nem tudok mit irni, majd egyszer megmutatom annak akit erdekel.

Miert vannak ilyen kozel a fak

Sajnos betegseg miatt ki kellett hagynom egy idopontot. Ami alltalban nem baj, de ujjat foglalni ugylaszik most lehetettlen.

Repülögép foglaltság

Repülögép foglaltság

Csak hogy lassatok az alabbi tablazat az eheti, de a jovoheti is mar igy nez ki es az azutani is kezd tele lenni foglalassal. Jovohetre, habar szabadsagon vagyok, megis csak 2 idopontot tudtam eddig foglalni. Egyebkent nyilvan telen ures, de ez ugye nem vigasztal senkit. Na de azert szerdan sikerult kijutnom. Folytattuk a megkezdett dolgokat azaz a kenyszerhelyzetek gyakorlasat. A program annyival modosult, hogy az okatot most nem mondta meg, hogy mikorfogja elallitani a motort (igazabol csak alapjaratra huzza le, ez lenyegeben nem relevans) es hogy mit es merre kell fordulni es csinalni. Nem volt sok problema minden ment szepen es kevesbe szepen ahogy kell. Nyilvan itt nem a szepseg a lenyeg, hanem hogy le tudjunk szallni.

Kozel jonnek a fak

Miutan jol mentek a dolgok ratertunk a szerintem legkellemetlenebb dolgra, megpedig a felszallas kozbeni motor leallasra. Na ez az iskolakor elso kanyarjanal torteni kb 500 labon ami kicsit tobb mint 150 meter. Viszont mivel a gep orra felfele van, ha leveszik a sebesseget akkor nagyon gyorsan megall (nem mindegy hogy felfele tolsz egy autot vagy egy sik uton).

Kényszerleszállás felszállás közben

Kényszerleszállás felszállás közben

Mivel nem megy a motor csak ugy tudsz sebesseget nyerni, hogy lenyomod a gep orrat, hiszen a gravitacio helyettesiti a motort. Ekozben nyilvan kellene 180 fokot fordulni vissza a repter fele. Na ez szar, tenyleg ilyen lezuhanunk erzese van az embernek, hiaba nyomja lefele a gep orat, masodpercek kellenek amig a gep ujra eleri a 65-70 csomos sebesseget. Ez ido alatt meg a magassagot nagyresze mar el is veszett. Es a manover alatt – finoman fogalmazva is – nagyon kozel jonnek a fak. Na ebbol ketot csinaltunk. Masodik sem volt kellemesebb raadasul hogy forduljunk nagyon be kellett donteni a gepet, amit en nem ereztem annyira soknak, de az oktato szoban jelezte, hogy ennel jobban nem kellene mert itt halunk meg. Persze ekkora mar lenyegeben visszafordultunk es mentunk a repterre vissza. Gondolom azert ha nagyon nagy gaz lett volna, azert belenyul a gep iranyitasaba, de igy legalabb latjuk hol a hatar. Egyebkent Godollo kifelyezetten rossz adotsagokkal bir ennek a gyakorlasra. ugyanis a repter mellett van kozvetlenul egy domb es te is pontosan a domb fele fordulsz. Te sulyedsz a domb pedig emelekedik. Igy rogton a 150 meter mar pikk pakk elfogy, viszont ha sikerul a fak felett meg megfordulni, akkor ahogy mesz a repter fele vissza ugy azert javul a helyzet, mert ahogy te veszted a magassagot, ugy a domb is csokken valamennyit. Na szumma szummarum, meg lehet ezt kerem csinalni, csak nem jo erzes. Nyilvan egyebkent ezert kenyszerhelyzet es nem vidamsagnak hivjak 🙂 Rajzoltam egy vetitett kepet, hogy el lehessen kepzelni a magassag vesztest. A kep a rovid fal felol  (repter veled szemben van 200 meterre) mutaja a repulogep utjat.

Kényszerleszállás felszállás közben rövid falról nézve

Kényszerleszállás felszállás közben rövid falról nézve

A függöleges vonal amikor a repterrol felszallsz es normalisan emelkedsz mivel (azaz pont feled repul a repulo) 2 dimenzios az abra ezert ez függöleges vonalat ad ki. Majd belekezdesz a bal forduloba mikozbe leall a motor. Kezdesz zuhanni, de kozben gyorsulsz, es utana lesz eleg sebesseged hogy visszaforduljal, de ekozben is sulyedsz egeszen a repterig.

Nem tudom megmondani pontosan hogy mennyi ido telik el, de kb 60 masodperc lehet es mar a repteren vagy. Ekozeben emelkedesbol sulyedesbe, foduloval, majd reper fele mesz, fekszarny korrigalas foldeteres. Nem nezed kozben a tajat az biztos. Egyebkent a fakra is le lehet szallni ha ugyesen csinalja az ember, siman tulelheto, csak esznel kell lenni, illetve remenykedni, hogy nem gyullad ki a gep. Azert nem kell aggodni, nem nagyon fogom gyakorolni ezt a figurat. A tobbi pedig nem gaz ehhez kepest.
Most jut eszembe gyakoroltunk meg egy figurat. Ha nem nyilik a fekszarny akkor lehet csusztatni a gepet. Az abbol all hogy beleped az oldalkormanyt viszont a csurot pont az ellentetes iranyba tartod. Igy a gep egyenesen megy csak “kilincsel elore” illetve egy kicsit lejebb van az egyik szarnya mint a masik azaz egy kicsit log. Ez olyan mint aki gyorsan kanyarodik, es megcsuszik, de nem fekez hanem ellenkormanyozik. Tehat mas iranyban van a kerek mint az auto tengelye. Na repulogeppel ugyanezt meg lehet csinalni, es nyilvan ilyenkor a gep egesz oldalat fujja a szel ami sokkal nagyobb ellenallast admint a fekszarny. Jopofa vicces manover. Hirtelen csak ezt talaltam: http://www.youtube.com/watch?v=5VRhwCdBPwU a 6-tol a 10-ig masodpercig. Egyebkent nyilvan nem tart egeszen a repterig mint ahogy a szimulator sugallja.

Mindenhol jo de legjobb, ha beerunk a repterig

Az elmult 2 alkalommal szinten a kenyszerhelyzeteket gyakoroltuk. Lenyegeben a repter kornyekerol barhonnan vissza kell tudni erni. Na egyebkent nem mintha ez lehetettlen lenne.

Kenyszerhelyzetek:

  • Nem nyilik ki a fekszarny
  • 2000′-on repter felett motor leallas
  • 1700′-on hosszú falon, repter kozepenel
  • 1700′-on nagykor 3 fordulo elott
  • 1700′-on 2. fordulonal (ez volt a legfurcsabb)
  • 1700′-on 3. forduloban (ez majdnem olyan mint egy normal leszallas)
Kényszerleszállás reptel felett

Kényszerleszállás reptel felett

A godolloi repter 700′-on van, tehat a fenti szamokbol ki kell vonni 700-at, hogy kijojjon a foldtol valo tavolsag. Egyebkent nem kulonosebben nehezek csak gyakorolni kell, eddig csak egyszer volt olyan, hogy nem ertunk volna vissza nagy biztonsaggal a repterre igy inkabb nem eroltettuk. Mondjuk leszallni leszalatam volna, de lehet hogy az gepnek nem tett volna annyira jot. Raadasul ez valamelyik elso probalkzas volt. Arra viszont jo volt, hogy erezze az ember hogy nem kell tulsagsan messze menni es nincsen szabalyos kenyszerleszallas 🙂

Sokat nem lehet ezekrol mar irni. Mindig az a lenyeg hogy a geppapirjaban leirtaknak megfelelo sebesseget kell tartani (65 csomo), mert ekkor tud a legtobbet siklani a gep. Nyilvan a fo problema a fordulo, illetve a szel.

Szel

Kényszerleszállás a hosszú falról

Kényszerleszállás a hosszú falról

Szel mindig van, inkabb legtobbszor van. Mint ahogy most is. Igy nagyon esznel kell lenni, hogy honnan melyik vegere megyunk a repternek. Jelen esetben amikor a 3 falon barhol leall a hajtomu erdemesebb volt a repter masik vegeig elmenni, mert addig egyreszt hatszeled leszallaskor pedig ertelemszeruen szembeszeled volt. Ezek foleg a hatszel azert sokat segit. Egyedul a 2 fordulonal, volt olyan hogy visszafordultunk (jobbkoron balra) es hatszellel szaltunk le. Nem gondoltam volna hogy ennyi kulonbseg van. A kilebegtetes sokkal hosszabb ideig tartott, lassan kopott el a sebesseg, illetve a felhajtoero. Nem veleltlenul szallunk le a legtobb esetben szembeszellel.
A szel meg azert is viccess, mert ha mesz egy haromszoget hogy visszaerjel a repter legelejere, akkor az egyes oldalakon haladva mas lesz a magassag vesztes (a sebesseg nem, hiszen 65 csomot kell tartani minden korulmeny kozott). Nyilvan az oldalak hossza sem lesz ugyanolyan hosszu, es igazabol a 3 oldal pedig mar inkabb korivre hasonlit. Tok mindegy hogy nez ki, csak visszaerjel a repterhez. Nekem is volt olyan hogy mar forduloban ki kellett nyitni a 30 fokos fekszarnyat, volt amikor csak utana.

Fordulo

Kényszerleszállás 3. fordulóból

Kényszerleszállás 3. fordulóból

A fordulo soran megvaltozik az ellenallas, hiszen a gep egyik szarnya kevesebb utat tesz meg mint a masik. Nyilvan a kompenzacioi soran lassul, igy jobban a fold fele kell iranyitani, hogy ne csokkenjen a sebessege. Ez viszont azt okozza hogy fordulo soran tobb szintet vesztunk. Igy a fordulokat korultekintbben kell vegezni. Amikor jar a motor es befelyezed a fordulot visszajon vagy eppen belassul az eredeti sebessegre, viszont motor leallas eseten nincsen ilyen, ezert jobban kell figyelni a sebessegekre.

Osszesegeben egyebkent szerintem osztonos, marmint azutan, hogy az oktato elmondta, hogy merre kell menni es merre fordulunk. Nyilvan tobb mint 60 fel es leszallas utan mar az embernek van elkepzelese, hogy mikor milyen szogben erdemes megkozeliteni a palyat. Ezzel nem azt mondom, hogy nem kell tobbet gyakorolni, sot azt mondom, hogy kell az sosem art. Azt viszont nem ertem, hogy miert nem ilyen az osszes leszallas az oktatas alatt, szerintem ha a gep muszaki allapota megengedi, barmikor erdemes ilyet gyakorolni. Majd meglatjuk hogy miert gondolom majd rosszul 🙂

Kényszerleszállás 2. fordulóból

Kényszerleszállás 2. fordulóból

Egyebkent lassan be kellene jelentkeznem allami vizsgara, de egyenlore nem tudom mikor keszulhetnek fel ra rendesen, ez viszont feltetele az onnalo repulesnek, ami pedig az oktato szerint nem sokara aktualissa is valna. Azthiszem ki kellene vennem meg egy honap szabadsagot. Most hogy egyebkent dolgozok, alltalaban este 17 vagy 18 oras kezdesre megyek ki Godollore. Ez azt jelenit, hogy este a gep elpakolasat is gyakoroljuk. Valamelyik este pedig mar en parkoltam le a gepet, na nem mindtha nem menne, csak eddig nem csinaltam, igy a gepek kozotti lavirozas dombon felfele az lassabban megy mint az oktatomnak.

Ezen blog bejegyzes ket alkalmat foglal ossze, mert

  1. Nem volt idom megirni a ket egymas utani napon tortenteket
  2. Nem volt idom 3. nap sem megirni, es kozben zajlik az elet
  3. Mar csak a meglevo dolgok kombinacioja torteni, tenyleges gyakorlas amirol sokat nem erdemes irni

 

 

 

Kényszerhelyzet – nem nyilik ki a fékszárny

Na az ugy tortent, hogy sehogy. Pontosabban nem nyilik ki a fekszarny mert nem nyitottuk ki. Ma az alapiskolakorok (2db) utan attertunk a kenyszerhelyzetek gyakorlasara abbol is az elso lekonyebb tipusra azaz nem nyitjuk ki a fekszárnyat de igy is le kell tudni szallni. Hat nem mondhatnam hogy bonyolult, sot szerintem eleg egyszeru. Na de azert nezzunk egy kis elmeletet.

Kicsi besiklasi szog

Fékszárny nélküli leszállás - kényszerhelyzet

Fékszárny nélküli leszállás – kényszerhelyzet

Lenyegeben annyirol szol, hogy nem tudjuk megnovelni a feluletet es az ellenallast a 10 majd a 30 fokos fekszarnnyal, igy nem is lassul le a gep illetve nem tudunk olyan gyorsan ereszkedni (illetve tudnak, de akkor a gyorsulna a gep es nem 70 csomval hanem mondjuk 90 csomoval ernek le ami nagyon nem kivanatos). A sima leszallasrol mar irtam: http://repulo.misi.eu/blog/?p=52 . Tehat fekszarny nelkul sokkal laposabb szogben kell megkozeliteni a leszallopalyat, megpedig alulrol kozelitve az idealis palyat. Hogy miert alulrol? Nagyon egyszeru: Javitogazzal tudun konnyen magassagot nyerni, viszont ha beleszalunk egy termikbe es a vonal folott lennenk csak meg magasabbra kerulnenk. Ha alatta vagyunk es jon a termik akkor elveszuk a gazt es igy nem kerulunk sokkal magasabbra. A magassag azert kritikus, mert a vegen nem tudom kinyitni a fekszarnyat es novelni a bolintasat a gepnek, hiszen nincsen fekszarny. Igy marad a finom gaz elvétel es gazadas amivel az idealis palya alatt tartom a gepet.

Na ennyi az elmelet gyakorlatban nem annyira bonyolult csak azt kell megszokni, hogy a tavvezetek az ilyenkor mar sokkal kozelebb van mint a rendes leszallasnal. Illetve viszonlyag hosszabban repulsz alacsonyan. Egyebkent szerintem nem annyira bonyolult, semmivel nem nehezebb mint egy normalis leszallas. A lenyeg a vegen van ugyis a kilebegtetes soran hogy elkopjon a sebesseg, illetve hogy 1-2 meter magasan tortenjen a kilebegtetes.

Hogy sokat gyakorlojuk 4-5 x igy kis iskola koroket repultunk mar kb 400 lab magasan fordulva. Ami egyebkent pont a M31 es autopalya fole esik. Nem veletlenul van kirakva egyebkent az utopalya szelere a repuloter jelzo tabla.

Nem tudom tulragozni a dolgot, ennyi ujdonsag volt csak. Ja felszallas elott kerdezem az okatot, hogy “Ilyen idoben fel lehet szallni? Csak azert mert szelcsend van.” – [okatato] “ez csak a latszat, valojaban van szel.”. Igy meg is nyugodtam, hogy nem kell szelcsendben repulnom. Milyen lett volna mar 🙂 . Egyebkent nem nagyon volt szel csak egy enyhe oldalszel, kis ratartas kellett, de semmi extra.